Krzysztof Kamil Baczyński - "żołnierz, poeta, czasu kurz..." w 74 rocznicę śmierci Patrona

środa, 01-08-2018, 09:30

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 roku w Warszawie. Tworzyć zaczął już jako uczeń gimnazjum. Po wybuchu wojny zaangażował się w działalność konspiracyjną. Był jednym z pierwszych członków słynnego batalionu AK "Zośka". Poczucie obowiązku narodowego towarzyszyło jego marzeniom o wolnej sztuce oraz wielkiej miłości do żony Barbary, której poświęcił wiele utworów. Poeta zginął 4 sierpnia 1944 roku, czwartego dnia powstania warszawskiego, w walce przy Placu Teatralnym. W parę tygodni później zginęła także jego żona. 3 maja 1970 - Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej nadano imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Patron został wybrany przez czytelników w drodze konkursu. 25 maja 1971 - Zorganizowano I Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. Odbyło się 10 edycji konkursu (do 1988 r.), udział wzięło 444 uczestników.