Konkurs plastyczny - MÓJ PRZYJACIEL Z DALEKIEGO ŚWIATA

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że w lipcu i sierpniu biblioteka będzie czynna w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, piątek - 8:30-16:30, czwartek - 8:00-12:00. Zapraszamy!

Konkurs plastyczny - MÓJ PRZYJACIEL Z DALEKIEGO ŚWIATA
Monday, 17-06-2024, 08:37

Wielkoformatowa, plenerowa i edukacyjna wystawa fotografii "Dzieci Świata" znanej i cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, w Dzierżoniowie.

W dniach 17-26 czerwca 2024 roku, dzierżoniowskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata poprzez wielkoformatową, plenerową i edukacyjną wystawę fotografii "Dzieci Świata" Elżbiety Dzikowskiej, zaprezentowaną naogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Westerplatte, Osiedle Błękitne 25 w Dzierżoniowie. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna.

Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny "Mój przyjaciel z dalekiego świata" dla dzieci gminnych i powiatowych w wieku od lat 6 do 15. Organizatorem konkursu w Dzierżoniowie jest Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie. Prace można przesyłać do dnia 15 lipca 2024 roku. Regulamin konkursu dostępny na stronie: www.mbp.dzierzoniow.pl.

« Dzieci Świata » to kolejna wystawa po « Uśmiechu Świata » przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie « Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej »: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (...) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami."

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.

Wystawa fotografii "Dzieci Świata" Elżbiety Dzikowskiej i konkurs plastyczny dla dzieci « Mój przyjaciel z dalekiego świata » odbywają się w Dzierżoniowie pod honorowym patronatem Pana Dariusza Kucharskiego, Burmistrza Dzierżoniowa.

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu i przy współpracy: Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Dzierżoniowa, Fundacji Ziemia Sudecka, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bohaterów Westerplatte, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Krzysztofa K. Baczyńskiego, OSiR i ECO Pieszyce.

Zachęcamy do udziału w konkursie!