Tarragona: święci, Rzymianie i Polacy

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Tarragona: święci, Rzymianie i Polacy
Wednesday, 06-03-2019, 09:57

        Podczas kolejnego spotkania Klubu Podróżnika, które odbyło się 5 marca, w bibliotece gościła Ewa Kuczyńska – przewodnik Arboretum w Wojsławicach. Prelegentka jest tłumaczem j. hiszpańskiego i aż 8 lat spędziła w tym kraju; mieszkała w Tarragonie i o tym właśnie mieście postanowiła opowiedzieć czytelnikom biblioteki.

       Tarragona znajduje się w Katalonii. Była jedną z trzech największych prowincji rzymskiej Hiszpanii, dlatego też słynie z licznych zabytków z okresu rzymskiego, które zostały wpisane na listę UNESCO. Ewa Kuczyńska wspomniała m.in. o amfiteatrze czy akwedukcie rzymskim.

         Prelegentka opowiadała o wspomnieniu świętych w Tarragonie. Patronka miasta to św. Tekla, której pamięć liturgiczna obchodzona jest 23 września (z czym związane jest huczne świętowanie). Zamykane są wówczas wszystkie sklepy, urzędy, banki, ulicami idą procesje, towarzyszy temu wydarzeniu mnóstwo imprez. Hiszpanie uwielbiają biesiadować i niezwykle często organizują wielkie festyny połączone z pochodami. Każda okazja jest dla nich idealna, aby dobrze się bawić, np. 23 kwietnia podczas święta upamiętniającego św. Jerzego obchodzą Dzień Zakochanych, a 24 czerwca bawią się wesoło w wigilię św. Jana. Niemal w każdym miesiącu szukają pretekstu, aby wspominać świętych bądź przygotowują inne fiesty niezwiązane z religią.

        Na koniec spotkania, Ewa Kuczyńska poinformowała zebranych, że Katalończycy nazywani są w Hiszpanii ironicznie ,,Polacos” czyli Polakami. Dlaczego tak jest? Wersji jest wiele... Język Kataloński dla Hiszpanów brzmi tak samo obco jak polski, więc jest to jedna teoria. Dodatkowo Katalonia, podobnie jak Polska, jest traktowana przez Hiszpanów jako odległy kraj. Inne mówią o tym, że Katalończycy są oszczędni tak jak Polacy, a kolejna nawiązuje do podobieństwa w wyglądzie.

        Dzięki prelegentce, słuchacze mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o Hiszpanii, m.in. o Sardanie – narodowym katalońskim tańcu (symbolu ich jedności i solidarności) czy o braku lektora w filmach, bowiem wszystkie produkcje są przez nich dubbingowane.

        Tarragona to piękne słoneczne miasto idealne do zwiedzania, które ma wiele do zaoferowania, Ewa Kuczyńska udowodniła to w swoim wykładzie i zachęciła wszystkich do wybrania się do tego niekomercyjnego miejsca w Hiszpanii.