Niewolnicy Apple`a - Praca zbiorowa

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Niewolnicy Apple`a - Praca zbiorowa
Tuesday, 27-04-2021, 11:45

Smartfony, tablety, notebooki, konsole do gier i komputery stacjonarne to dzisiaj ikony postępu, indywidualności, wolności i kreatywności. Dla wielu ludzi, których stać na zakup takich narzędzi i gadżetów, stanowią one podstawę organizacji pracy i życia codziennego. Zapowiedź udostępnienia urządzeń nowej generacji wywołuje ekscytację na całym świecie, obiecując nowe funkcje, jeszcze więcej rozrywki i atrakcji. Sprzęt elektroniczny spływa potem i krwią. Miliony młodych zwykle migrantów zarobkowych, którzy musieli sprzedać swoją siłę roboczą, żeby przeżyć, harowały w nędznych halach produkcyjnych fabryk elektronicznych w Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej. Stres, praca zmianowa, niskie płace, despotyczny sposób zarządzania, wypadki i choroby zawodowe to charakterystyczne cechy tego rodzaju przemysłowych obozów pracy.  

Pun Ngai, Lu Huilin i inni naukowcy z Chin, Hongkongu i Tajwanu postanowili zdobyć więcej konkretnych wiadomości na temat warunków panujących w Foxconnie i wiosną 2010 r. rozpoczęli służący temu projekt badawczy. Gromadzili informacje o działalności Foxconna w Chinach, przeprowadzali wywiady z pracownikami przed tamtejszymi fabrykami i hotelami pracowniczymi jak też na ich terenie, poddawali analizie formy wyzysku, a także reakcje pracowników. Niektórzy studenci i studentki będący uczestnikami projektu zatrudnili się nawet na kilka tygodni lub miesięcy w fabrykach Foxconna, żeby mieć możliwość porozmawiania z pracującymi w nich osobami oraz spisania ich doświadczeń i wyników badań.

Źródło: Niewolnicy Apple'a. Wyzysk i opór w chińskich fabrykach Foxconna. - praca zbiorowa | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

Gatunek: