Książki - historia, projektowanie i mała papierowa architektura

Książki - historia, projektowanie i mała papierowa architektura
wtorek, 15-11-2022, 12:01

9 Listopada 2022 roku dwie graficzki z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Zuzanna Grużlewska i Urszula Łaszkiewicz, przedstawiły prezentację na temat historii, budowy i projektowania książek. Wykład odbył się w bibliotece miejskiej a słuchacze, w otoczeniu bogatego księgozbioru, mieli okazję prześledzić dzieje sztuki manuskryptów.

Wykład podzielony został na cztery części. Pierwsza dotyczyła głównie historii książki i najbardziej spektakularnych dzieł od starożytności do XV wieku. Prezenterki zadbały, żeby wśród przykładów znalazły się nie tylko dzieła kultury europejskiej, ale również południowoamerykańskiej, chińskiej czy afrykańskiej. Pani Zuzanna poświęciła wiele uwagi ilustracjom książek, skupiając się na kolorze, technikach i tematyce.

Następnie słuchacze zapoznali się z technicznymi terminami budowy książki, od obwoluty po składki, mieli również możliwość zobaczyć i poznać różne techniki szycia książki. Pani Urszula opowiedziała o pracy w introligatorni i narzędziach wymaganych do szycia książki, stosowanych zarówno historycznie jak i obecnie.

Następnie obie prezenterki omówiły projektowanie książek z punktu widzenia współczesnego rynku - jak dobiera się okładki, fonty, format czy ozdobniki druku. Ważnym punktem była rozmowa o kolekcjonerskiej wartości takich publikacji, oraz strategiach marketingowych przy publikowaniu literatury pięknej.

Na samym końcu słuchaczom została zaproponowana mini gra. Jako iż historycznie książki wielokrotnie były cenzurowane z takich czy innych powodów, uczestnicy wykładu mogli spróbować swoich sił w zgadnięciu, które książki i z jakiego powodu zostały historycznie zakazane przez rozmaite kraje i urzędy. Była to też okazja do refleksji nad sensem i potęgą cenzury.

ZG