piątek, 10-06-2016, 15:44
Opowieści o Dzierżoniowie czyli spotkanie z legendą .

Dzierżoniów -historia  powstania, najciekawsze zabytki i ciekawostki z nim związane mogli usłyszeć i zobaczyć  w maju i w czerwcu  uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 6 w Dzierżoniowie, podczas spotkania w Filii  Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, które poświęcone było legendom związanym z tym właśnie miastem.
Pomimo, iż legendy cieszą się mniejszą popularnością wśród dzieci niż bajki czy baśnie, to jednak poznanie i czytanie takich utworów może być niemniej ciekawe, a zarazem pożyteczne, o czym przekonali się uczniowie podczas zorganizowanych dla nich zajęć.
Wspólnie ustaliliśmy, czym jest legenda, a następnie uczniowie wskazywali na mapie Polski położenie miasta. A potem wyruszyliśmy w małą podróż do naszej przepięknej miejscowości, by poznać jej historię.
 Na początku uczniowie wymieniali swoje opinie i wrażenia na temat miasta, które dzieci doskonale znają. Słuchaliśmy wierszy o zabytkach Dzierżoniowa, równocześnie podziwiając je na ilustracjach. Nie mogliśmy zapomnieć o najbardziej znanej legendzie związanej z miastem, a mianowicie o św.  Jerzym którą opowiadali sami uczniowie. Były też rozmowy o innych legendach miasta. Swoją wiedzę o tym mieście dzieci wykorzystały w specjalnych zadaniach, które polegały na rozpoznawaniu obrazków przedstawiających rzeczy związane z Dzierżoniowem oraz układaniu puzzli  czy odgadywaniem rebusów o tym bliskim nam mieście.
Miło spędzone przedpołudnie z legendami w bibliotece na pewno pozostanie w pamięci uczniów i zachęci do czytania legend nie tylko o naszym mieście, ale i o rożnych zakątkach naszego kraju.