Poznajemy Polską kulturę i historię

Noc Bibliotek w Ostroszowicach z Pablo Picasso,

Narodowym Czytaniem, Koncertowaniem,

Kapsułą Czasu, filmem

i Flirtem z literaturą ...

Tysiąc siedemset osiemdziesiąt trzy biblioteki uczestniczyły w Nocy Bibliotek. W tym także nasza.

Organizatorzy zadbali o to, aby podczas tego wydarzenia uczestnicy w bibliotece poczuli się komfortowo.

Noc Bibliotek w Ostroszowicach miała kilka odsłon. Celem wydarzenia była promocja czytania ,biblioteki oraz dobra zabawaa także wspólne spotkanie z czytelnikami.

Naszą zabawę w bibliotece rozpoczęliśmy od Flirtu z Niepodległą dzięki której młodzież odkryła zabawną grę opartą na cytatach z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 roku która uczy, bawi i rozwija relacje między sobą nawzajem.

Narodowe Czytanie Antologii Niepodległości przybliżyło uczestnikom historię powstania ,,Pieśni Legionów Polski".

Interesujący wykład historyczny wygłosił historyk Janusz Głód.

Odkryliliśmy,że Józef Piłsudski zafascynował się Legionami Polskimi we Włoszech utworzonymi w latach 1797-1807 przez Jana Henryka Dąbrowskiego i w 1914 utworzył legiony, które stały się zalążkiem państwa Polskiego.

Dzięki Nocy Bibliotek wspólnie odbyliśmy także wspaniałą Podróż w przyszłość.W sondzie ulicznej prowadzonej przz Filipa Porębskiego mieszkańcy Ostroszowic udzielali wypowiedzi na temat : Polska za 100lat.

Wśród optymistycznych planów mówiących o tym ,że Polska będzie krajem rozwiniętym technologicznie znalazły

się wypowiedzi fatalistycze opowiadające o tym,że Polski za 100 lat nie będzie na mapie, utonie w śmieciach i smogu. Optymistyczne dotyczyły problemów globalnych i głosiły,że Polska zwróci się ku Afryce i pomoże w rozwiązaniu problemów z dostępem do wody pitnej.

Wszystkie te wypowiedzi zostały zapisane i komisyjnie umieszczone w Kapsule Czasu.

Muzykowanie podczas Nocy Bibliotek to kolejny punkt na naszej mapie wydarzenia.

Julia Sokalska -skrzypce i Michał Gromadzik -gitara akustyczna, wystąpili z Koncertem dla Niepodległej.

Wytworzył się nadzwyczaj wytworny klimat.

Oczarowani słuchacze wielkimi brawami nagrodzili młodych muzyków.

Oczekiwany seans filmowy dopełnił w całości nasze spotkanie z kulturą i historią. Z przyjemnością obejrzeliśmy wspólnie film Tarapaty w reżyserii Marty Karwowskiej.

Zawarty w filmie motyw Syrenki narysowanej na murze pewnej kamienicy przez Pablo Picasso w 1948 roku podczas pobytu

w Warszawie doskonale wpisuje się w historię, którą podążaliśmy wytrwale podczas pamiętne Nocy Bibliotek 2018 w Ostroszowicach.

Ta niezapomniana kulturalna Noc Bibliotek na długo pozostanie w pamięci uczestników.

To nasz kolejny Przystanek Niepodległości .

Prawdziwe święto Radości.

Maria Kirkiewicz