czwartek, 28-05-2015, 10:01
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Powieść Margaret Mazzantini Powtórnie narodzony była przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w bibliotece 12 maja. Margaret Mazzantini  jest mistrzynią w opisywaniu uczuć. W swojej powieści przedstawia historię miłosną włoskiej studentki Gemmy i amerykańskiego fotografa  Diego. Historia rozgrywa się na tle dramatycznych wydarzeń w Sarajewie, podczas wojny na Bakanach,  gdzie dochodziło do bratobójczych walk. Miłość, szczęście, spokojne i ustabilizowane życie miesza się z okrucieństwami wojny, strachem i śmiercią. Pięknie pokazany jest  w powieści wątek przyjaźni Gemmy i bośniackiego poety Gojko, jej przewodnika po Sarajewie i bałkańskiej kulturze. To dzięki niemu poznała Diega – swoja wielką miłość. Wśród klubowiczek pewne kontrowersje wzbudziło dążenie Gemmy do macierzyństwa za wszelką cenę. Nie wszystkim podobały się próby, które podejmowała by zrealizować swoje największe marzenie. Powtórnie narodzony to wzruszająca, smutna, momentami kontrowersyjna powieść, która na długo zapada w serce. Książka zainteresowała producentów filmowych i na jej podstawie powstał film o tym samum tytule, z Penelope Cruz w roli głównej.