Historia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Historia

Apacze

Autor Edwin Sweeney , opierając sie na niezwykle bogatej palecie amerykańskich i meksykańskich materiałów archiwalnych, wspomnień i relacji, ukazuje dramatyczną walkę Apaczów pod wodzą Cochise'a. Apacze to tragiczna historia ludu, który musiał się ugiąć.

Czas KOR-u

Andrzej Friszke pisze o najważniejszych latach opozycyjnej działalności Jacka Kuronia. „Nie palcie komitetów. Zakładajcie własne” - te słowa Jacka Kuronia zrobiły oszołamiającą karierę. Dziś trafiają nawet na T-shirty. Jacek Kuroń nie ograniczał się jednak do haseł. Lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych to okres jego największej aktywności i najważniejszych dokonań.

OUN, UPA i zagłada Żydów

 Książka pod redakcją Andrzeja A. Zięby to zbiór  artykułów.  Nie jest ona dziełem  wspólnym, lecz indywidualnymi, autorskimi pracami dwudziestu dwóch specjalistów z zakresu problematyki nacjonalizmu ukraińskiego i Holokaustu. Reprezentują one różne ujęcia, metodologie i punkty widzenia, gdyż zostały napisane przez autorów pochodzących z Izraela, Ukrainy, Polski, Rosji, Kanady, Niemiec, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Królestwo Niebieskie

Orlando Bloom przewodzi gwiazdorskiej obsadzie tego wspaniałego i kipiącego akcją filmu o młodym Francuzie, który w czasach Wypraw Krzyżowych rusza do Jerozolimy, gdzie musi stawić czoła ogromnej armii, obronić miasto, ocalić mieszkańców i jako rycerz  wypełnić swoje prawdziwe przeznaczenie.

Mentalista Hitlera (Gervasio Posadas )

Berlin, lata trzydzieste XX wieku. Człowiek, który przepowiedział przyszłość całego kraju, nie zdołał przewidzieć własnego losu.

    Rewelacyjna powieść, która ujawnia nieznany aspekt historii nazistowskich Niemiec.
    Juan Eslava Galán

Hieroglify egipskie. Mowa bogów

W powszechnej opinii tradycja europejska zaczyna się od kultur antycznych starożytnej Grecji i Rzymu. Jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nauki, religii, filozofii, symboliki w sztuce, ale także imion, jak Onufry, Zuzanna, czy słów takich jak chemia, heban, bazalt. Dzielimy dobę na dwadzieścia cztery godziny, nieświadomi, że zawdzięczamy to faraońskim kapłanom.

Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich

Czy historia krajów Wysp Brytyjskich zasługuje na miano odrębnej cywilizacji? Wojciech Lipoński nie ma wątpliwości. Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia, ale też Wyspa Man, Hebrydy czy Orkady pomimo różnic stworzyły specyficzną regionalną kulturę, wyraźnie różną od tej z kontynentu.

Żuławy. Niezwykła kraina

Publikacja skupia się na trzech zagadnieniach: wiejskich kościołach, chłopskich dworkach (domach podcieniowych) i mennonickich śladach. Te tematy wyróżniają Żuławy spośród wielu innych regionów i świadczą o ich niezwykłości. Charakterystyczne dla tej krainy obiekty i swoista kultura powstała w twórczej koegzystencji różnych europejskich narodów: Polaków, Niemców, Holendrów, Szkotów, Szwajcarów i mniejszych grup etnicznych.

Kresowa Atlantyda. Tom 10. Historia i mitologia miast kresowych

Dziesiąty, jubileuszowy tom „Kresowej Atlantydy” ma podobną jak poprzednie konstrukcję. Na pierwszym planie jest miasto dominujące. Tym razem jest to Złoczów, położony na zachodnich krańcach Podola, otoczony żyznymi glebami, skąd o letniej porze rozciągały się aż po kres horyzontu złote łany zbóż.

Listy do pałacu (J. Diaz)

Hiszpański Remarque – hit list bestsellerów!

Wojna bezlitośnie pustoszy Europę. Do Pałacu Królewskiego w Madrycie przychodzi list, w którym mała Francuzka prosi hiszpańskiego monarchę o pomoc w odnalezieniu zaginionego na froncie brata. Bożonarodzeniowy gest króla względem Sylvie wywołuje lawinę zdarzeń...

Zainspirowane historycznymi faktami Listy do Pałacu to poruszająca powieść o miłości w czasach zarazy wojennej.

Strony