Klub Podróżnika - Opowieści Sycylijskie

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Klub Podróżnika - Opowieści Sycylijskie
środa, 05-01-2022, 12:25

4 stycznia w bibliotece w Rynku odbyło się pierwsze noworoczne spotkanie w ramach Klubu Podróżnika zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Prelegentką po raz kolejny była Maria Tyws, która opowiedziała licznie zgromadzonym słuchaczom o Sycylii.

Sycylia to region bogaty w zabytki i bardzo ciekawy pod względem historii. Łączą się tutaj wpływy romańskie, arabskie, europejskie, a nawet starożytne bizantyjskie. Ten obszar Włoch charakteryzuje multikulturowość, można ją zaobserwować na każdym kroku - choćby w nazwach ulicach, które są pisane w różnych językach (włoskim, arabskim, hebrajskim). Przechadzając się po malowniczych terenach, powszechnie spotyka się ludzi tam zamieszkałych różnej narodowości, nie dziwi codzienny widok Hindusów, Afrykanów czy Latynosów.

Pierwsze skojarzenie z Sycylią budzi lęk. Zazwyczaj na myśl przychodzi mafia. Jest to jednak zbyt pejoratywne połączenie. Prelegentka obaliła stereotypy, że to obszar niebezpieczny i słynący z porywania ludzi czy morderstw. Maria Tyws opowiedziała o pięknie terenu pod względem geograficznym i kulturowym, poznaliśmy wiele niesamowitych miejsc i dzieł sztuki oraz zabytków architektury.

Zachwyt podróżniczki wzbudziło Palermo – piękne miasto powstałe już w okresie starożytnym – jako kolonia fenicka. Będąc tam, koniecznie należy zwiedzić Muzeum Sztuki gdzie znajdują się fantastyczne zbiory. Rozbawienie budzi natomiast Fontanna Wstydu, która znajduje się w ścisłym centrum historycznym i jest najważniejszym punktem orientacyjnym Piazza Pretoria. To figury golasów wyrzeźbione przez Francesco Camilliani. Ciekawa legenda związana z tym miejscem związana jest z zakonnicami mieszkającymi w pobliskim klasztorze. Gdy siostry zakonne zobaczyły efekt końcowy fontanny były zszokowane. Postanowiły ochronić ludzi przez golizną i zamierzały zniszczyć nocą posągi. Wstydziły się jednak dotykać genitaliów, więc spiłowały nagusom nosy. Palermo cechują też liczne wspaniałe pod względem architektonicznym kościoły czy pałace będące kwintesencją baroku.

Kolejnym wartym odwiedzenia miastem jest Monreale. Najbardziej znanym zabytkiem ulokowanym tutaj jest katedra wpisana na listę UNESCO. Miejscowość słynie też z pięknej, malowniczej plaży, gdzie można bardzo przyjemnie spędzić czas delektując się doskonałymi pejzażami.

Następne miasto do którego pojechała Maria Tyws to Syrakuzy. W czasach antycznym był to jeden z najważniejszych punktów na świecie. Stare miasto także znajduje się na liście UNESCO. Stąd pochodzi dużo uczonych i filozofów, np. Archimedes. Warto też wspomnieć o Parku Archeologicznym w Syrakuzach. Znane są Kamieniołomy (Latomia del Paradiso) przypominające olbrzymie i głębokie jaskinie. Przetrzymywano w nich więźniów, a później zostały zajęte przez pogan i chrześcijan tworzących w nich swoje nekropolie. Trzeba pamiętać, że w antycznych czasach Grecy wydobywali wapień w kamieniołomach potrzebnych do rozbudowy miasta. Najsłynniejsza jaskinia to Ucho Dionizosa nawiązująca do niesamowitej akustyki jaskini. Podobno, jeśli tyran Dionizjusz chciał się dowiedzieć, jaki plan mają jego wrogowie, zamykał ich w jaskini i słyszał wszystko, co więźniowie mówią w środku. Syrakuzy cechują klimatyczne wąskie uliczki, piękne elewacje budynków.

Innym miastem wpisanym na listę UNESCO jest Noto. Trzęsienie ziemi w 1693r. zniszczyło całkowicie tę miejscowość. Zostało odbudowane w całkiem nowym miejscu ok. 12 km. od poprzedniego. Noto powstało w stylu barokowym na europejskich zasadach. Ciekawostką jest fakt, że elewacje będące koloru miodowo żółtego zamieniają się w róż. Będąc w Noto nie można przegapić Festiwalu Kwiatów, który odbywa się w maju. To niesamowite widowisko przepełnione kolorami i przepięknymi dywanami z kwiatów.

Maria Tyws wspomniała także o swoim pobycie w Trapani, również bardzo malowniczym włoskim mieście. Saliny – to miejsce trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy! To jedno z najbardziej romantycznych obszarów położonych na Sycylii. Znajdują się tutaj plantacje soli. Zlokalizowane tu obszary wodne przybierają różne barwy ze względu na dużą zawartość magnezu, żelaza potasu i jodu. Często można spotkać wiatraki, pozostające symbolem minionych epok. Turystów przyciąga utworzony w 1995r. rezerwat Saline di Trapani e Paceco. Ponadto, dużą atrakcją jest działające muzeum soli. Saliny są domem dla ok. 170 gatunków ptaków, największe wrażenie robią stada różowych flamingów.

Podróżniczka zachwyciła się Etną, czynnym wulkanem. Stożek jest dużo wyższy niż nasz najwyższy polski szczyt – Rysy. Do tej pory wybuchów było przynajmniej 200. Należy też przypomnieć o Igorze Mitoraju, polskim rzeźbiarzu, który tworzył we Włoszech. Znany jest on głównie z figur głów (jedną z nich można spotkać też w Polsce – na Rynku w Krakowie).

Maria Tyws zachwyciła wszystkich zebranych słuchaczy, już nie możemy doczekać się jej kolejnych opowieści z planowanych niedługo wypraw!