Historia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Historia

Ta śmieszna i straszna PRL (G.Bąkiewicz)

Grupka nastolatków przenosi się w lata 50. XX wieku. Mają sprawdzić, dlaczego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ciągle brakowało papieru toaletowego. Przy okazji dowiedzą się, dlaczego w PRL świętowanie było obowiązkowe, a noszenie kolorowych skarpetek i niektóre żarty zakazane pod groźbą surowych kar! Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula...

Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku - Marcin Szymaniak

To nie jest książka o filmowych herosach. To opowieść o prawdziwych polskich wojownikach. Żołnierzach z krwi i kości. Stanęli do walki z przeciwnikami równymi sobie. I okazali się lepsi.

Damy srebrnego wieku. Królowe przepychu i upadku - Kamil Janicki

Królowe epoki przepychu i upadku – Kamil Janicki powraca do historii silnych kobiet! Kontynuacja bestsellerowych Dam złotego wieku, na jaką czekaliśmy!

Plan Marshalla. Postawić świat na nogi - Benn Steil

Wielkie pieniądze i wielka polityka Wciągająca historia o kulisach powstania planu odbudowy powojennej Europy Kluczowa rozgrywka psychologiczna początku zimnej wojny Po II wojnie światowej, u progu zimnowojennego konfliktu sytuacja w Europie była katastrofalna: zniszczenia, bieda, bezrobocie, brak funduszy na jakiekolwiek inwestycje - wszystko to zaś sprzyjało wzrostowi w siłę radykalnej lewicy…. O rząd dusz mogło wówczas powalczyć tylko dwóch rywali – ZSRS i USA.

Kresowa Atlantyda. Tom 18

Osiemnasta, najbardziej rozbudowana z opublikowanych do tej pory części serii "Kresowa Atlantyda" portretuje kolejnych siedem miejsc na mapie historycznych Kresów Wschodnich.

Apteka w getcie krakowskim

Tadeusz Pankiewicz z okien swojej apteki, znajdującej się w sercu krakowskiego getta, widział rozgrywającą się tragedię. Zagłada Żydów pochłonęła życie jego przyjaciół i sąsiadów. Spisując wiernie dzieje getta, udało mu się uratować ich przed zapomnieniem.

Droga do Wrocławia. Życie i działalność ks. Bolesława Kominka w latach 1903–1956

Publikacja Marka Mutora jest naukowym opracowaniem drogi życiowej bp. Bolesława Kominka od jego urodzenia w 1903 r. do objęcia rządów w diecezji wrocławskiej w 1956 r. To w tym okresie należy szukać genezy dokonań kard. Kominka, m.in.

Droga do Wrocławia. Życie i działalność ks. Bolesława Kominka w latach 1903–1956

Publikacja jest naukowym opracowaniem drogi życiowej bp. Bolesława Kominka od jego urodzenia w 1903 r. do objęcia rządów w diecezji wrocławskiej w 1956 r. To w tym okresie należy szukać genezy dokonań kard. Kominka, m.in.

Zygmunt II August i kultura jego czasów

Publikacja, nawiązująca do 500. rocznicy urodzin Zygmunta Augusta, zestawia kilkanaście studiów dotyczących postaci ostatniego Jagiellona, jego mecenatu artystycznego oraz bujnego rozkwitu kultury w tym okresie (m.in. sztuk wizualnych i piśmiennictwa).

Twierdza Warszawa

"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę.

Strony