WYKŁADY I SPOTKANIA

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

WYKŁADY I SPOTKANIA
Kolor: 
 

Bob Dylan i jego pieśń - wykład Adama Lizakowskiego

W czwartek 9 marca odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Boba Dylana, które poprowadził Adam Lizakowski. Amerykański piosenkarz, kompozytor i poeta Bob Dylan jest jedną z najważniejszych postaci współczesnej kultury. Pseudonim sceniczny wybrał pod wpływem poety Dylana Thomasa. Jego muzyczne doświadczenie obejmuje wiele różnorodnych gatunków oraz styli muzyki rockowej.

Losy mieszkańców Dzierżoniowa. Socjologiczne badanie pamięci

Ruth Weyl Geall (jej rodzina do 1939 roku związana była z  Dzierżoniowem) i Susanne Hakuba, autorki wielu projektów, zaproszone przez burmistrza Dariusza Kucharskiego i dyrektora ZS nr 1 Aleksandra Koszelę gościły w Dzierżoniowie w dniach 16-18 stycznia. Wspólnie z uczniami z „Radiobudy” zrealizują projekt dotyczący losów społeczności Dzierżoniowa w XX wieku oparty na „Oral history”, czyli przekazie ustnym.

Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej

Tajemnica smoczego kamienia, smoki i smokobójcy to tematy wykładu dr. Marka Sikorskiego wygłoszonego w bibliotece 22 listopada. Dr Marek Sikorski jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych, pisarzem i krajoznawcą. Napisał ok. 30 książek historycznych i krajoznawczych. Uczestnicy spotkania byli  pod wrażeniem ogromnej wiedzy prelegenta, który opowiadał o smokach, ich historii i znaczeniu w kulturze i literaturze europejskiej.

Żywa Biblioteka po raz pierwszy w Dzierżoniowie

Żywa Biblioteka to inicjatywa, która powstała dzięki autorom akcji “Stop Volden” – przeciwko przemocy.  Młodzież z Kopenhagi zainicjowała ją po to, aby ludzie mogli się nawzajem wypożyczać i w ten sposób poznawać, redukując jednocześnie dystans i uprzedzenia.

Scribo ergo sum

W poniedziałek 13 czerwca w  dzierżoniowskiej bibliotece odbyło się czwarte już spotkanie Poetów Ziemi Dzierżoniowskiej. Obecnie zebrania naszych lokalnych twórców pod nazwą Scribo ergo sum (piszę więc jestem) odbywają się w zmienionej formule -  bez udziału moderatora. Poeci czytają i omawiają własną twórczość, rozmawiają o poezji i życiu. Publiczność jest mile widziana i bierze udział w rozmowach. Powstał swoisty klub literacki.

Promocja Dzierżoniowskich legend i opowieści

17 marca odbyła się promocja drugiego zmienionego wydania „Dzierżoniowskich legend i opowieści”.   Dzięki wytrwałej pracy Janiny Weretki- Piechowiak i redaktorki wydania Jadwigi Horanin, powstał długo wyczekiwany zbiór legend osnutych na wydarzeniach z historii miasta i jego mieszkańców. Nowością jest legenda o dzierżoniowskim kacie oraz ilustracje Roberta Konrada. Na spotkaniu w zaczarowany świat legend wprowadziła zebranych Janina Weretka-Piechowiak, autorka zbioru.

Reymont (nie)obowiązkowy

Reymont (nie)obowiązkowy to tytuł konferencji zorganizowanej w dzierżoniowskiej bibliotece z okazji Roku Reymontowskiego. Obchody Reymontowskie 2015 służą uczczeniu pamięci i upowszechnianiu dokonań Polaka, któremu 90 lat temu przyznano Literacką Nagrodę Nobla. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia Jadwigi Horanin - dyrektora biblioteki na temat dzieł Reymonta i ich ekranizacji.

Dolny Śląsk – spóźniona miłość Tadeusza Różewicza. Wykład dr Małgorzaty Różewicz

Poeta to człowiek między niebem a ziemią – o poecie Tadeuszu Różewiczu  barwnie opowiadała  jego synowa dr Małgorzata Różewicz, 7 grudnia na spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego Klubu Książki. Na wstępie przeczytała Gawędę o spóźnionej miłości.

Czesław Miłosz. Pamiętamy...

Czesław Miłosz. Pamiętamy… to tytuł spotkania zorganizowanego z okazji 35. rocznicy otrzymania  przez Czesława Miłosza Literackiej Nagrody Nobla. W programie znalazł się wykład prof. Andrzeja Zawady z Uniwersytetu Wrocławskiego Późne wiersze Czesława Miłosza oraz wystawa, na którą złożyły się  zdjęcia i pamiątki związane z  Noblistą z prywatnych zbiorów  Adama Lizakowskiego.

Strony