Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki

"Moja podróż do krainy nadziei"

We wtorek 12 listopada w Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawiano o  sytuacji afrykańskich dzieci i pomocy jakiej udzielają im światowe już organizacje. Jedną z nich jest fundacja założona przez Dunkę Anje Ringgren, która ratuje nigeryjskie dzieci wyrzucone na ulice i posądzone o czary. W ciągu  dziesięciu lat prowadzenia Land of Hope Anja wraz z mężem uratowała od tortur, głodu, bólu i śmierci prawie setkę dzieci.

ŚLĄSKIE HISTORIE

We wtorek 15 października książką miesiąca DKK był „Wędrowiec śląski” Henryka Wańka. To zbiór esejów o miejscach nam bliskich, bo oprócz tematów z Górnego Śląska, mamy możliwość poznania ciekawych wątków z historii naszych okolicznych miejscowości, z Dzierżoniowem włącznie. Autor inteligentnie i z erudycją a zarazem z niezwykłą wrażliwością opowiada także o duchowych związkach ludzi różnych nacji, którzy wpisali swoje historie w nasz region.

Powakacyjne spotkanie DKK

We wtorek 10 września, wróciliśmy do cyklicznych spotkań. Ostatnie rozmowy  dotyczyły zarówno letnich wojaży, jak i tego, co dzieje się w kulturze: o nowym spektaklu teatralnym, nominacjach do Nagrody Nike, a także o książkach nowych, które do Klubu trafiły w czerwcu. Więcej uwagi zyskał sobie Bogusław Kaczyński, którego biografię otrzymaliśmy w nowej dostawie z Biblioteki Dolnośląskiej. „Primadonna” Bartosza Żurawieckiego jest pełna niespodzianek.

Czerwcowy Dyskusyjny Klub Książki

We wtorek 11 czerwca odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki. Wielu (jak na „Książkowych Podróżników” przystało) wybierze się na letnie wojaże lub dalsze wyjazdy poza miasto. Stąd wybór książki do dyskusji o bohaterze licznych podróży i niesamowitych życiowych zdarzeń. Przemysław Słowiński – autor książki „Książę przygody” przedstawił nam biografię Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego (rocznik 1878). Jego życiorysem można obdarzyć kilka osób.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK W DYSKUSYJNYM KLUBIE KSIĄŻKI

We wtorek 14 maja, po dwumiesięcznej przerwie, w Klubie toczyła  się dyskusja wokół udziału w ostatnich spotkaniach autorskich z Jackiem Dehnelem  i Martą Abramowicz. Odbyła się także promocja zamówionych książek w Bibliotece Dolnośląskiej. Jeśli nasze propozycje zostaną uwzględnione i zrealizowane, to będziemy mieć ciekawe lektury na wakacje i kolejne spotkania klubowe.

KSIĄŻKI NA POCZĄTEK NOWEGO ROKU

Pierwsze w tym roku spotkanie DKK odbyło się we wtorek 16 stycznia.  Tematy, jak zwykle różne i luźne, nawiązywały do atmosfery minionych Świąt Bożego Narodzenia oraz lektur, które nam ostatnio towarzyszyły. Kilka z nich polecamy innym Czytelnikom.

Bibliotekarka z Paryża

"MIGOT. Z KRAŃCA GRENLANDII"

Ostatnie spotkanie klubu w tym roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, przebiegło w atmosferze wspomnień i odniesień do omawianej lektury. Nominowana do Nagrody Nike książka Ilony Wiśniewskiej zabiera czytelnika w podróż do Qaanaaq i Siorapaluk, najdalej wysuniętych na północ osad Grenlandii. Znajdziemy tu zapis sposobu życia, w ekstremalnych warunkach, Inughuitów, jednego z ostatnich plemion myśliwskich.

NAGRODA LITERACKA NIKE 2023

We wtorek 14 listopada rozmowy w DKK w znacznej części skupiły się na ostatnich nagrodach literackich. W tym roku Nagroda Nike przypadła Zycie Rudzkiej. Nagrodzona powieść

JESIENNY ZANUSSI

 

Na wtorkowym spotkaniu DKK, pierwszym tej jesieni, dyskutowaliśmy o życiu i twórczości Krzysztofa Zanussiego. Podstawą była  książka

 „Samotność Fausta”. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą.

Pages