Geografia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Geografia

Prawo upadłościowe i prawo restrukturyzacyjne Zarys wykładu

W podręczniku omówione zostały regulacje zawarte w dwóch aktach prawnych – ustawie z 28.2.2003 r. – Prawo upadłościowe i ustawie z 15.5.2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne – normujących problematykę postępowań prowadzonych w przypadku niewypłacalności bądź zagrożenia niewypłacalnością przedsiębiorców i innych podmiotów objętych ich zakresem podmiotowym.

Poza mapą. Utracone przestrzenie, niewidzialne miasta, zapomniane wyspy, dzikie miejsca

Książka Bonnetta to swego rodzaju atlas niezwykłych i nietypowych miejsc, białych plam na oficjalnych mapach świata. W epoce map Google’a, może się nam wydawać, że cały świat został już dokładnie opisany, oznaczony i obfotografowany. A tymczasem wciąż istnieją miejsca, których na oficjalnych mapach nie znajdziemy: zaginione miasta, zapomniane wyspy, fatalne miejsca.

Geologiczna historia Polski

W książce opisano kolejne etapy rozwoju geologicznego Polski,  od utworzenia fundamentu krystalicznego niespełna 2 mld lat temu po czasy obecne i najbliższą przyszłość. Dzisiejsza budowa kraju jest przedstawiona jako efekt nakładających się na siebie procesów i zdarzeń geologicznych, wykorzystujących wcześniejsze plany i struktury tektoniczne. Etapy historii omówiono w ramach aktualnej międzynarodowej skali stratygraficznej, na szerszym tle globalnym i kontynentalnym.

"Minerały, kamienie szlachetne, skały. Dodatkowo meteoryty" Rupert Hochleitner

W przewodniku tym znajdziesz wszystko, co powinien wiedzieć kolekcjoner:

● praktyczne porady, jak uniknąć pomyłek przy rozpoznawaniu kamieni;

● niezawodny klucz do oznaczania oparty na barwie rysy, twardości i warunkach powstania minerałów i skał;

Przewodnik ksenofoba. Nowozelandczycy

„Przewodnik ksenofoba;” to żartobliwe, ale pouczające spojrzenie na charakter i dziwactwa różnych narodów. W tym tomie autorzy pokazują, które wyjątkowe zalety i słabości Nowozelandczyków czynią ich Nowozelandczykami oraz jak te cechy są postrzegane przez inne narody. Szczera, napisana z nutą ironii książka stanowi gwarantowane lekarstwo na ksenofobię. Lektura obowiązkowa dla turystów i wszystkich ciekawych świata.

Geografia społeczna Polski

Prezentowana książka, bazując na dorobku metodologicznym i koncepcyjnym światowej geografii społecznej, ma za zadanie przedstawić sytuację w Polsce – pierwszych dziesięcioleci 21 wieku. Celem autora jest, na tle uwarunkowań historycznych i „historii współczesnej”, pokazanie wymiaru przestrzennego podstawowych procesów i zjawisk politycznych, gospodarczych i społecznych kształtujących obraz i strukturę współczesnego społeczeństwa polskiego.

Zalew Wiślany

Publikacja stanowi wszechstronne kompendium wiedzy o ekosystemie Zalewu Wiślanego. Obejmuje zagadnienia od genezy powstania tego zbiornika, poprzez jego właściwości klimatyczno-meteorologiczne, fizyczne, chemiczne oraz organizmy w nim żyjące.

Syberia Zachodnia. Środowisko naturalne, jego tajemnice, bogactwo i różnorodność

Książka prezentuje aktualny stan wiedzy na temat podstawowych elementów środowiska zachodniej części Syberii. Najpierw przedstawia tereny podmokłe, które zajmują największą część tego obszaru na tle geologicznej historii formowania się Niziny Zachodniosyberyjskiej. Następnie omawia lasy, które stanowią tzw. Tajgę Zachodniosyberyjską. W tej części podejmuje również zagadnienia klimatu oraz gleb występujących na całym obszarze Syberii Zachodniej.

Szlakiem Piastowskim

Kolejny z serii przewodników tematycznych po najatrakcyjniejszych szlakach turystycznych Polski przybliży nam miejsca i pamiątki związane z okresem piastowskim i początkami państwowości polskiej, a nawet z czasami wcześniejszymi, tak jak w przypadku Biskupina.