Historia

Ze względu na ograniczenia w świadczeniu usług- MPBP w Dzierżoniowie otwarta jest w godzinach 11-17 od pn-śr,pt oraz 8-12 czw.

Historia

Dekadencja moralna społeczeństwa rzymskiego w Res Gestae Ammiana Marcellina

Niniejsza książka stanowi pierwsze w polskiej i zagranicznej literaturze naukowej kompleksowe studium, które za cel stawia sobie przedstawienie koncepcji dekadencji moralnej społeczeństwa rzymskiego późnego cesarstwa ukazanej w Res Gestae Ammiana Marcellina, jednego z najważniejszych historyków świata starożytnego, żyjącego w IV w. n.e. Ammian, opisując w swym dziele długi okres historii Rzymu, zdiagnozował jednocześnie głęboki kryzys moralności współczesnych.

Tajemnice Lubania. Łużyce nieznane

Jest to II zmienione wydanie książki znanego dziennikarza (m.in. stałego współpracownika miesięcznika "Odkrywca") i badacza najnowszej historii Dolnego Śląska J. Skowrońskiego, mieszkańca Lubania. Autor przypomina m.in. losy miasta podczas II wojny światowej. Przypomina sylwetkę Gauleitera Dolnego Śląska Karla Hanke, który kierował obroną Wrocławia w 1945 r., a urodził się właśnie w Lubaniu.

WRZESIEŃ 1939. Wojsko Polskie 1935-1939

Książka w formie  katalogu, ukazującego bardzo bogate, materialne źródła historyczne , zachowane w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Obejmują one najcenniejsze zabytki związane z historią naszej Ojczyzny i dziejami polskiej armii. Rolę i rangę Muzeum określił Józef Piłsudski, gdy jako naczelny wódz wydał 22 kwietnia 1920 roku dekret o powołaniu go do życia jako świątyni sławy oręża polskiego.

Plan Marshalla. Postawić świat na nogi

W latach 1948–1952 Stany Zjednoczone przeznaczyły równowartość dzisiejszych 800 miliardów dolarów na odbudowę Europy Zachodniej. Plan Marshalla jest powszechnie uważany za największy i najskuteczniejszy program pomocy zagranicznej, jednak mniej doceniany za najbardziej udany w historii przykład polityki zagranicznej, zawierającej się w haśle: „Najpierw Ameryka”.

Przemiany islamizmów w Egipcie i Tunezji w cieniu Arabskiej Wiosny

W Polsce pojawiały się wcześniej opracowania dotyczące ruchów i ugrupowań islamistycznych, ale nie było do tej pory publikacji, która bazując na materiale zdobytym podczas badań terenowych, w sposób kompleksowy analizowałaby rozwój, strategie działania i przemiany islamizmów egipskich i tunezyjskich.

Smok w Krainie Śniegu

Smok w Krainie Śniegu to oparta unikatowych materiałach źródłowych i najważniejsza, jaka dotąd powstała praca poświęcona współczesnej historii Tybetu.

Pierwsza Wojna Światowa 1914-1918

Synteza dziejów I wojny światowej. Janusz Pajewski w znakomity sposób łączy opis bezpośrednich zmagań zbrojnych z prezentacją działań o charakterze strategicznym i dyplomatycznym. Z ogromnym wyczuciem, a jednocześnie systematycznością, przedstawia sytuację na frontach, w sztabach i w salonach polityków.

Pretorianie. Rozkwit i upadek rzymskiej gwardii cesarskiej

Pretorianie byli najbardziej uprzywilejowanymi spośród wszystkich rzymskich żołnierzy. Płacono im najwięcej, służyli najkrócej i cieszyli się najlepszymi warunkami służby. Przewyższali statusem wszystkie pozostałe formacje militarne, a po ponad dwóch stuleciach, od kiedy cesarz August formalnie zatwierdził istnienie pretorianów, zbieg okoliczności uczynił ich najważniejszym ogniwem władzy.

Historia Norwegii XIX i XX wieku

W tej syntezie dziejów Norwegii nacisk świadomie został położony na historię niepolityczną. Podanie dziejów Norwegii z naciskiem na pojedyncze wydarzenia nie pozwala, według autorów, zrozumieć, w jaki sposób kraj ten przekształcił się z ubogiej prowincji na peryferiach Europy w najbogatsze państwo świata.