Historia

Zapraszamy na kiermasz książek popularnonaukowych w Filii Biblioteki na os. Różanym.

Historia

Armia Andersa w ZSRS 1941-1942. Niespełnione "braterstwo broni" z Armią Czerwoną

Zakulisowe rozmowy przywódców polskich na uchodźstwie, polityków sowieckich, brytyjskich i amerykańskich, konflikty interesów między głównymi siłami sceny politycznej czasów II wojny światowej, nieporozumienia na szczeblu dyplomatycznym, błędna interpretacja faktów oraz słów adwersarzy - i wreszcie powstanie w 1941 r. Armii Andersa oraz jej ewakuacja do Iranu w 1942 r. Temu właśnie poświęcona jest książka Sławomira Kalbarczyka.

Przedwojenna polska w krajobrazie i zabytkach. Województwo stanisławowskie i tarnopolskie.

Album jest sentymentalną podróżą przed obszar dawnych województw stanisławowskiego i tarnopolskiego. Na dawnych fotografiach zobaczymy takie miejsca jak: Stryj, Turka, Rafajłowa, Jamna, Worochta, Żabie, Kosów, Stanisławów, Tarnopol, Podhorce, Zaleszczyki czy Okopy Świętej Trójcy. Przeglądając karty albumu zachwycimy się górskimi widokami Czarnohory, Gorganów i Bieszczadów Wschodnich oraz pięknymi wizerunkami Hucułów.

Pasażerka (Z.Posmysz)

Jedna z najważniejszych książek dotyczących wojny, tematu zagłady, relacji ofiary z oprawcą, rozliczeń z przeszłością. Opowieść świadka historii, wielka lekcja o ludzkiej naturze i przestroga dla przyszłych pokoleń. Liza, była esesmanka i strażniczka w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, wiele lat po wojnie podczas podróży transatlantykiem spotyka jedną ze swych ofiar.

Ostatnie lata polskiego Wilna

Barwny życiorys legendarnego miasta.
Foto-plastikon historyczny, ciekawostki i nieznane szczegóły wielkich wydarzeń. Obrazy zapadające w pamięć. Galeria pomnikowych postaci, które ożywają pod drapieżnym piórem tandemu Koper-Stańczyk.

Imperia Jedwabnego Szlaku. Od epoki brązu do czasów obecnych

To pierwsze całościowe ujęcie historii centralnej Eurazji, od antyku do czasów dzisiejszych. Książka prezentuje fundamentalne przemyślenia dotyczące pochodzenia, historii i znaczenia tego ważnego regionu świata. Autor opisuje powstanie i upadek wielkich miejscowych poteg: Scytów, Hunów Attyli, Turków i Tybetańczyków, Mongołów Dżingiz Chana.

Centurion

Rok 117 naszej ery. Legiony Cesarstwa Rzymskiego mieczem i krwią budują chwałę imperium. Pod ich panowaniem znajduje się ogromna część Europy. Także Brytania uległa rzymskim wojownikom.

Aztekowie. Próba interpretacji

Książka  Ingi Clendinnen poświęcona jest cywilizacji Azteków z ostatniego okresu istnienia ich państwa przed przybyciem Hernando Cortesa i podbojem hiszpańskim w 1521 r.

Stół króla Salomona. Poszukiwacze. Tom 1.(L.Montero)

Pełna inteligentnego humoru i zagadek powieść osnuta tajemnicą, w której śmierć i niebezpieczeństwo czają się na uliczkach współczesnych miast i w podziemiach średniowiecznych zamków. Tirso Alfaro, doktorant na wydziale historii sztuki, podczas praktyki w muzeum w Canterbury jest świadkiem kradzieży zabytkowej pateny.

Aleksandra (O.Nazaruk)

Opowieść, która stała się kanwą i inspiracją dla serialu „Wspaniałe stulecie”. Ta opowieść zapiera dech w piersi. Jest jak baśń z Tysiąca i jednej nocy, a jednak zdarzyła się naprawdę. Pierwsza połowa XVI wieku. Aleksandra Lisowska, młoda dziewczyna z Rohatyna, porwana przez Tatarów niemal sprzed ołtarza i wzięta w jasyr, trafia na dwór Sulejmana Wspaniałego, jednego z najpotężniejszych władców Imperium Osmańskiego.

Hrabia Monte Christo

Edmund Dantes zostaje niesłusznie skazany i wtrącony do więzienia. Gdy udaje mu się uciec, powraca w rodzinne strony, aby dokonać zemsty.