Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. K. K. Baczyńskiego zorganizowały 8 maja w siedzibie biblioteki spotkanie z bardzo popularną wrocławską autorką powieści przygodowo-kryminalnych - Jolantą Maria Kaletą.
8 maja to zarazem Dzień Bibliotekarza, w związku z czym spotkanie rozpoczęło się od życzeń prezes TOZD Zofii Mirek i pisarki Jolanty Kalety. Życzenia wraz z wiązanką specjalnych kwiatów przekazane zostały na ręce obecnej p.o dyrektor biblioteki dla wszystkich pracowników. ”Szału czytania i regałów pełnych książek pod sam sufit” - życzyły obie panie bibliotekarzom. Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania gromkimi brawami dołączyli się do życzeń.
Autorka spotkanie z czytelnikami rozpoczęła od prezentacji swojego dorobku pisarskiego pod hasłem „Dolny Śląsk - skarbonka zagadek i tajemnic” Inspirację do swoich powieści czerpie z przeszłości Dolnego Śląska, którego tajemnice poznaje w czasie licznych wędrówek i wycieczek rowerowych po Karkonoszach, Górach Sowich, Rudawach Janowickich, poznając różnorodną i tajemniczą często przeszłość dolnośląskich miejscowości. Wspólnym mianownikiem jej powieści jest odwoływanie się do ważnych autentycznych wydarzeń z nieodległej przeszłości. Autorka pokazuje wpływ tych wydarzeń na losy bohaterów napisanych przez siebie książek. Wydarzenia i zagadki do dziś niewyjaśnione, takie jak zaginione 7 ton złota z Banku Breslau i tajemnice Złotego Pociągu, tajemnice związane z Kompleksem Riese, zaginione dzieła wielkich twórców np. Michaela Willmanna, Madonna pod jodłami - obraz Łukasza Cranacha, czy Bursztynowa Komnata, służą za kanwę powieści, w których w sposób barwny i intrygujący fikcja literacka przeplata się z historią. Debiutem literackim jest powieść „W cieniu Olbrzyma”, w której odwołuje się do największej zagadki II wojny światowej, związanej z kompleksem górniczo-budowlanym w Górach Sowich. Nawiązaniem do tej powieści jest powieść zatytułowana „Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy”. Bohaterowie kolejnej powieści pt.”Złoto Wrocławia” próbują rozwikłać zagadkę zaginionych skrzyń ze złotem wywiezionych z Banku Breslau, ulegając powszechnej fascynacji skarbem gdzieś wywiezionym i głęboko ukrytym. Kolejną książką, jaką omówiła autorka jest „Wrocławska Madonna”- powieść inspirowana dziejami zaginionego i odnalezionego obrazu „Madonna pod jodłami” noszący tytuł „Madonna pod palmami. Powieścią, którą nazwała najbardziej autobiograficzną jest „Kolekcja Hankego”. Bohaterka poszukuje zaginionych obrazów śląskiego malarza okresu baroku- Michaela Willmanna, które zaginęły w czasie II wojny światowej. Poszukiwania zaginionej Bursztynowej Komnaty, które od lat rozpalają wyobraźnię i tworzą różne teorie na ten temat stały się kanwą powieści ”Strażnik Bursztynowej Komnaty”. Z przebiegu spotkania wynikało, że wielu jego uczestników czyta i zna powieści Jolanty Marii Kalety. Podziwia jej kunszt pisarski i widoczną w powieściach wielką fascynację powojenną historią Dolnego Śląska ,fascynację jego zagadkami i tajemnicami, krajobrazem i szczególnym kolorytem. Czytelnik z zainteresowaniem śledzi losy bohaterów, mimo że fikcyjnych, to sprawiających wrażenie autentycznych postaci, poruszających się w realnym świecie, bliskim nam i znanym. Po bardzo interesującym spotkaniu z pisarką można było uzyskać jej autograf i kupić bądź wypożyczyć niektóre z jej powieści. Spotkanie zostało dofinansowane z budżetu Powiatu Dzierżoniowskiego w ramach projektu "Świat sztuki".
Alicja Kossowska