W co wierzy Meksyk - spotkanie z Olą Synowiec

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

W co wierzy Meksyk - spotkanie z Olą Synowiec
piątek, 20-07-2018, 16:17

Za oknem deszczowa, niesprzyjająca aura, a w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego gorący i słoneczny Meksyk – tak można podsumować spotkanie z Olą Synowiec, które odbyło się 18 lipca 2018 roku w Wypożyczalni w Rynku pod hasłem „Święta Śmierć, święty przemytników narkotyków i mydełko na podwójne szczęście. W co wierzą Meksykanie?”

Egzotyczne, kolorowe i pełne pasji opowieści dotyczyły głównie religijności, która w Meksyku nabiera innego, charakterystycznego kształtu. Meksykanie to naród, który na potrzeby przeobrażającego się świata zmienia również religię. Przy świętych uznawanych przez Watykan (Matka Boska z Guadalupe, Jan Paweł II i św. Juda Tadeusz) figurują „święci”, o których Watykan nie chce się wypowiadać lub wręcz ich potępia. Do czego potrzebni są Meksykanom tacy święci? Kierując się zasadą, że potrzeba jest matką wynalazku, potomkowie Azteków nie chcą zawracać głowy współczesnymi, przyziemnymi sprawami najważniejszym z świętych osób i dlatego wybierają do modlitwy osoby zmarłe w niedalekiej przeszłości, o których wieść ludzka niesie, że są w stanie takie potrzeby zaspokoić . Na licznych ołtarzykach, które stoją w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, obok Matki Boskiej z Guadalupe na równi figuruje meksykański Janosik – Jesus Malverde, który jest patronem przemytników narkotyków. Kolejnym „świętym”, który powstał z potrzeby społeczeństwa jest Juan Soldado wspierający nielegalne przekraczanie granicy z USA. Najbardziej zaś potępianą przez Watykan meksykańską „świętą” jest Święta Śmierć, która w sklepach z dewocjonaliami zajmuje miejsce tuż obok „pełnoprawnych” katolickich świętych. W zależności od koloru szat Święta Śmierć pomaga w osiągnięciu konkretnego celu: czerwona suknia ma przynieść szczęście w miłości, brązowa – mądrość, złota – bogactwo.

Wszystkich tych, którym nie udało się przybyć na środowe spotkanie, serdecznie zapraszamy do lektury książki Oli Synowiec pt. „Dzieci Szóstego Słońca”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne w serii „Reportaż” i jest dostępna w naszej Bibliotece.