Walka jest kobietą

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Walka jest kobietą
czwartek, 15-11-2018, 12:55

8 listopada 2018 r. w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Temat „Walka jest kobietą” przedstawiła Jolanta Maniecka. Mówiła o tym, że kobiety przez wiele stuleci nie miały prawa głosu, nie mogły się wypowiadać w żadnej istotnej kwestii. Nie mogły dbać o własne bezpieczeństwo, nie mogły pracować… nikt nie zabezpieczał ich potrzeb prawnych, socjalnych. We wszystkim były zależne od mężczyzn – mężów, ojców, braci… Niektóre – te odważniejsze – walczyły o prawa swoje i innych kobiet. Przez długi czas nie osiągały jednak tego, na czym im zależało. Jednak tym kobietom – Narcyzie Żmichowskiej, Marii Dulębiance, Kazimierze Bujwidowej… - zawdzięczamy bardzo wiele.

Gdy po zakończeniu I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość, kobiety wywalczyły jeszcze prawa wyborcze dla siebie. Stukały w okna domu Józefa Piłsudskiego swoimi parasolkami, aż się ugiął i ustąpił, i uznał zasadność ich żądań. II Rzeczpospolita Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które uznały równe prawa mężczyzn i kobiet (przynajmniej teoretycznie).

Kobiety bardzo wolno „przebijały się” w rożnych dziedzinach życia, bardzo powoli przekonywały mężczyzn do swoich praw, możliwości twórczych, inteligencji. Właściwie można powiedzieć, że do dzisiaj swojej walki nie zakończyły. Mężczyznom trudno zrezygnować z tego, co daje im przywileje. Kobietom trudno zmienić stereotypy.

JM