Nowości Czytelnia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Nowości Czytelnia

Instytucje kontroli i nadzoru w działaniach organów władzy publicznej w Polsce

Publikacja pod redakcją naukową Anny Gołębiowskiej, Marka Wocha, Piotra Zientarskiego jest niejako podsumowaniem czteroletnich badań problematyki związanej z kontrolą i nadzorem w działaniach organów władzy publicznej zapoczątkowanych przez Marka Wocha i Marcina Konarskiego.

Ochrona danych medycznych i osobowych pacjentów

Poradnik zawiera zbiór najbardziej aktualnych odpowiedzi na problemy pojawiające się przy przetwarzaniu danych osobowych pacjentów w placówkach medycznych, uwzględniając zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. Wskazówki ekspertów będą pomocne zarówno dla jednostek przetwarzających dane osobowe w formie papierowej, jak i dla podmiotów gromadzących je w formie elektronicznej.

Bezpieczeństwo i jakość żywności

Jest to pierwsza na rynku polskim praca, która w wieloaspektowy sposób przedstawia zagadnienia związane z bezpieczeństwem i jakością żywności. Tematyka ta należy obecnie do jednego z głównych nurtów rozważań w obszarze współczesnych problemów rozwoju gospodarki światowej. Publikacja Stanisława Kowalczyka oferuje czytelnikowi także wiadomości o prawie żywnościowym Unii Europejskiej.

Hohenzollernowie

Hohenzollernowie to niemiecka dynastia, która w krótkim czasie zrobiła niezwykłą karierę i jako ród władców Prus a potem zjednoczonych Niemiec w sposób niezwykle istotny zapisała się w historii Europy.

Ryngraf. Pamięć i tradycja. Symbole przynależności narodowej

Książka Lecha Bujanowicza to zbiór ryngrafów z kolekcji polskich muzeów i Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie. Ryngraf to rodzaj medalionu w kształcie tarczy, ozdobiony rysunkiem o tematyce religijnej, patriotycznej. Nazwa wywodzi się z niemieckiego ringkragen, oznaczającego część blachy napierśnej zwanej obojczykiem, służącej jako ochrona przed ciosami przeciwnika, z czasem jednak funkcja obronna zaczęła ustępować funkcji ozdobnej i już w XVI w.

Tradycje polskiego stołu

Kolejna książka z serii "Ocalić od zapomnienia" poświęcona jest tradycjom polskiego stołu i spiżarni. Znajdziemy w niej charakterystykę tradycyjnych polskich produktów spożywczych, tzn. takich, które mają wielopokoleniowa historie i niekiedy są jeszcze wytwarzane na małą skalę w gospodarstwach domowych lub niewielkich zakładach wytwórczych. Produkty takie sa fundamentem pożywienia i tradycji kulinarnych.

Polskie instrumenty ludowe

Poza ogólną historią instrumentów ludowych autorka - Aneta I. Oborna, prezentuje grupy idiofonów, membranofonów, chordofonów i aerofonów. Dla przeciętnego czytelnika podział ten wynikający ze sposobu pobudzania i konstrukcji instrumentu brzmi dość tajemniczo, ale znajdziemy tu opisy i zdjęcia m.in.

Strony