Nauka porusza!

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że w lipcu i sierpniu biblioteka będzie czynna w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, piątek - 8:30-16:30, czwartek - 8:00-12:00. Zapraszamy!

Nauka porusza!
Wednesday, 04-10-2023, 10:21

Nauka porusza

 

W dniach 28 i 29 września odbył się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki - Edycja Regionalna. DFN w Dzierżoniowie rozpoczął wykład inauguracyjny pt. „„Jak przetrwać w kosmosie – korzyści z badania przestrzeni kosmicznej” wygłoszony przez mgr Barbarę Cader-Srokę. Wykład odbył się w Centrum Badawczym SELENA. Po wykładzie młodzież i zaproszeni goście mogli zwiedzić laboratoria Seleny i pod okiem doświadczonych pracowników przeprowadzić małe eksperymenty.

W wykładach oraz pokazach naukowych w ramach DFN wzięły udział wszystkie szkoły dzierżoniowskie stopnia podstawowego i średniego, a także Liceum Ogólnokształcące w Bielawie oraz Szkoła Podstawowa z Pieszyc. Wykłady  DFN cechuje ciekawy sposób przedstawienia omawianego tematu, lekka przystępna forma, a także często omawianie tematu z poczuciem humoru. W tym roku słuchacze mieli możliwość  uczestniczenia  między innymi w takich wykładach, jak: „Kot, pies czy fretka? Jak wybrać najlepszego przyjaciela?”, „Bazy origami”, „Globalne ocieplenie hamuje wzrost gospodarki na świecie?”, „Ile krawędzi ma piłka?” Młodzież w I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie odwiedziła z wykładem profesor Alicja Chybicka.

W tym roku „nauka poruszyła” 1684 uczniów z powiatu dzierżoniowskiego.