Wędrówki po czeskich zamkach

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Wędrówki po czeskich zamkach
Thursday, 15-11-2018, 07:46

Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej każdego roku organizuje wycieczki do Czech. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Zosi Mirek uczestnicy tych wyjazdów mają możliwość poznania wielu zamków i pałaców (których jest ok. 2500 jak pisze Romuald Łuczyński w „Dziejach rezydencji szlacheckich i magnackich”) na całych obszarach Czech.

W czasie ostatniego spotkania w Klubie Podróżnika Krystyna Czekaj przedstawiła kilka z nich.

Najwcześniejsze zachowane do dziś zamki zachowały się w Landštejnie – inicjatorem budowy był Przemysław Otokar II oraz Chebie, gdzie Fryderyk Barbarossa zbudował twierdzę przeciwko naporowi Słowian. Oba zamki wzniesiono w stylu romańskim.

Gotyk reprezentuje zamek Karola IV Karlštejn, w którym zachowała się wspaniała Złota Kaplica p.w. św. Krzyża i Zamek Švihov można było zalać wodą z pobliskiego jeziora,
a Pernštejn ma wykusze w kształcie jaskółkowych gniazd. Z kolei Bezděz położony na wysokim wzgórzu inspirował Bedřich Smetanę i romantyka Machę.

Styl renesansowy reprezentuje Velké Losiny z zachowanym wyposażeniem epoki, Opočno,Telč – najwspanialsze założenie renesansowe poza Wlochami czy Litomyśl. Ten ostatni zamek posiada dekorację sgraffitową zarówno na dziedzińcu wewnętrznym jak i na fasadzie zewnetrznej. Cechą charakterystyczną tych rezydencji są też arkadowe krużganki otaczające dziedzińce wewnętrzne.

Barok, który pojawił się w Czechach po bitwie pod Białą Górą po 1621 r., (kiedy szlachtę protestancką zastąpiła szlachta katolicka obcego pochodzenia) reprezentuje pałac Troja i Karlova Koruna.

Troja pełniła funkcję pałacu wypoczynkowego i została ozdobiona wspaniałymi malowidłami sławiącymi Leopolda I Habsburga.

Karlova Koruna w Chlumcu ma kształt korony, stanowi ją główny korpus owalny i trzy symetryczne skrzydła.

W XIX w. powstał pałacyk w Kačine w kształcie podkowy, nawiązujący do architektury starozytnej.  Ratibořice, letni pałacyk gościł przedstawicieli koalicji antynapoleońskiej. To w Ratibořicach w rodzinie koniuszego urodziła się Božena Němcov, autorka powieści „Babuszka”.

 

Tekst: Krystyna Czekaj