Maluchem przez Afrykę

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Maluchem przez Afrykę
Tuesday, 14-05-2019, 13:29

          Podczas trwającego Tygodnia Bibliotek na spotkanie Klubu Podróżnika przyjechał specjalny gość - Arkady Paweł Fiedler. Prelegent jest wnukiem słynnego pisarza i podróżnika. Mieszkał przez 11 lat w Londynie, ale postanowił wrócić do Polski i kontynuować rodzinną tradycję podróżowania.

          Fiedler kupił Fiata 126p (z 1998r.) i w 2009 r. objechał nim Polskę wzdłuż jej granic. W 2014 r. rozpoczął realizację projektu filmowo-podróżniczego ,,Po drodze”. Maluchem, zwanym Zieloną Bestią, przejechał przez Afrykę i Azję.

           Arkady P. Fiedler jest zafascynowany ,,drogą”, lubi jazdę autem, która daje mu wolność. Od zawsze towarzyszyły mu Maluchy, dzięki którym podróż płynie wolniej i nabiera innego wymiaru. Jego Fiat 126 p. podczas wypraw zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Wiele osób nie wierzyło w powodzenie jego podróży i czekało na moment w którym samochód się zepsuje… a tymczasem Maluch bez szwanku przejechał całą Afrykę, budząc podziw lokalnych mieszkańców. Fielder opowiadał o wymagającej trasie, którą pokonał w trzy miesiące. Prelegent przejechał 16 000 km i zużył 950 litrów benzyny. Temperatura na Czarnym Lądzie sięgała nawet 52 stopni, a jedyna klimatyzacja dostępna w aucie rozumiana była jako dwie otwarte szyby. Zielona Bestia potrafiła rozpędzić się nawet do 80km/h. Podróżnik rozpoczął podróż w Egipcie i zakończył ją w RPA. Jego relacja bardzo podobała się słuchaczom, którzy poznali mnóstwo afrykańskich ciekawostek. Dowiedzieli się m.in., że w etiopskim plemieniu Hamera młodzi mężczyźni podczas swojej inicjacji skaczą nago przez byki, a kobiety dobrowolnie poddają się biczowaniu. Czytelnicy biblioteki zostali też poinformowani, że w Sudanie jest więcej piramid niż w Egipcie, a w Botswanie znajduje się największa na świecie populacja słoni. Afrykanie okazali się być bardzo gościnni i pomagali Fiedlerowi w dotarciu do obranego celu, z radością wypychali z błota Malucha, porównując go do Tuk Tuka.

          Spotkanie z niesamowitym podróżnikiem trwało długo, a pytań od zachwyconych słuchaczy nie było końca. W przyszłym roku Arkady P. Fiedler planuje wyruszyć Maluchem w podróż po obu Amerykach. Obecnie gość zachęca do  jazdy samochodem elektrycznym, którym także udało mu się przemierzyć Afrykę.