Historia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Historia

Historia Powszechna. Wiek XX / Jakub Tyszkiewicz, Edward Czapiewski

W nowoczesnym podręczniku autorzy nie tylko rzetelnie prezentują dzieje lat 1914-1989, ale także kładą nacisk na dynamikę procesów historycznych. W głównych częściach publikacji ukazują przemiany gospodarcze, społeczne, kulturalne i religijne, opisują niemal wszystkie zakątki świata, a wewnętrzne wydarzenia w poszczególnych państwach przywołują w przypadkach, gdy wpływały one znacząco na procesy i zjawiska międzynarodowe.

Przedmoście rumuńskie (wrzesień 1939)

Wśród szeroko eksplorowanej przez polską historiografię wojskową tematyki działań wojennych we wrześniu 1939 r. istnieje zauważalna luka odnosząca się do działań strony polskiej, podjętych w konsekwencji decyzji Naczelnego Wodza o utworzeniu tzw. Przedmościa Rumuńskiego. Temat ten do tej pory nie został gruntownie przebadany, a jedynie poruszany był fragmentarycznie, głównie w opracowaniach poświęconych działaniom Armii „Karpaty”.

Władanie imperium osmańskim w czasach Sulejmana Wspaniałego

We wspaniałym XVI stuleciu, kipiącym energią, wielkimi przedsięwzięciami i pełnym sukcesów, nic nie przewyższało manifestacji siły Konstantynopola. Strony tej książki okażą się warte uwagi, jeśli choćby zarysują tajniki osmańskiej wielkości oraz powodzenia.

Testament młodości

„Testament młodości” to mocny film o miłości, wojnie i wspomnieniach, zrealizowany na podstawie pamiętników z okresu I Wojny Światowej autorstwa Very Brittain, stanowiących swoiste świadectwo tamtych wydarzeń z kobiecego punktu widzenia.
 

Kresy

Album Kresy to wędrówka po wschodnich krainach II Rzeczypospolitej, które dziś znajdują się na terenach trzech sąsiednich państw: Litwy, Białorusi i Ukrainy. To zaproszenie do sentymentalnej podróży po Wileńszczyźnie, Nowogródczyźnie, Galicji Wschodniej, Podolu, Wołyniu i Bukowinie.

Tron we krwi

"Tron we krwi" Akira Kurosawa Przejmujący moralizatorski dramat o niszczycielskiej sile pożądania i destrukcyjnej potędze władzy. Filozoficzna interpretacja Szekspirowskiego ?Makbeta w wydaniu niezrównanego Akiry Kurosawy, błyskotliwa filmowa adaptacja, w której wybity reżyser po mistrzowsku oddaje ducha oryginału i dokonuje wnikliwej analizy ludzkiej natury. To absolutne arcydzieło plasujące się w czołówce kanonu światowej kinematografii.

Polski ruch oporu 1939-1947

David G. Williamson, autor "Zdradzonej Polski", dokonuje ponownej oceny działalności, roli i spuścizny polskiego ruchu oporu, prowadzącego walkę z nazistowskimi i radzieckimi siłami okupacyjnymi.

Pages