Dzieje Polski. Tom 2. 1202-1340 od rozbicia do nowej Polski

Dzieje Polski. Tom 2. 1202-1340 od rozbicia do nowej Polski
czwartek, 09-06-2016, 08:25

"1202 - 1340. Od rozbicia do nowej Polski" to drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Autor przestawia losy naszego kraju od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do końca panowania Władysława Łokietka w 1333 r. To pasjonująca opowieść o staraniach Henryka IV Probusa, Przemysła II i Władysława Łokietka, którzy w XIII wieku dążyli do odnowienia Królestwa Polskiego. Autor przedstawia przemiany polityczne, cywilizacyjne i kulturalne na ziemiach polskich, ścieranie się wpływów niemieckich, czeskich, mongolskich i litewskich oraz wzrost i upadek sąsiadów Polski. Opisuje kolejne etapy tworzenia się nad Wisłą, Wartą i Bugiem wspólnoty politycznej, kulturalnej i językowej, która w przyszłości przekształci się w naród polski.