Zbyszek Cybulski w Dzierżoniowie

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Zbyszek Cybulski w Dzierżoniowie
środa, 24-07-2019, 12:57

We wtorek 23 lipca 2019 r. z okazji 74. rocznicy przyjazdu Zbyszka Cybulskiego do Dzierżoniowa, mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej bibliotece Panią Dorotę Karaś, autorkę książki „Cybulski. Podwójne salto”. Spotkanie zgromadziło wielu mieszkańców Dzierżoniowa. Wśród gości zasiedli m.in. Roma Jaruzelska – kuzynka aktora, Lucjan Węgiel - kolega z drużyny harcerskiej  oraz sympatycy Zbyszka Cybulskiego. Wszyscy zainteresowani postacią Cybulskiego mieli okazję wysłuchać ciekawej rozmowy Jolanty Manieckiej z autorką książki, która została wzbogacona prezentacją zdjęć rodziny aktora oraz miejsc związanych z jego dzieciństwem i latami nauki w Dzierżoniowie.

Napisanie książki o Zbigniewie Cybulskim okazało się dla Doroty Karaś nie lada wyzwaniem. Zmierzenie się z legendą polskiego kina, silnie zakorzenioną w świadomości Polaków było zadaniem, które nie należało do najłatwiejszych. Autorka podzieliła się z widownią nie tylko kulisami pracy nad biografią Cybulskiego, ale również opisała proces gromadzenia źródeł. Książka powstała na podstawie wielu relacji i rozmów przeprowadzonych przez autorkę oraz zgromadzonych przez nią dokumentów źródłowych. Z pewnością dodatkowy atut książki stanowią liczne zdjęcia pochodzące z prywatnego albumu rodziny oraz z planów filmowych.

Książkę „Cybulski. Podwójne salto” charakteryzuje również innowacyjne podejście autorki, która nie tylko umiejscawia postać aktora w kontekście historycznym, ale również porządkuje chronologicznie wszelkie wydarzenia z jego życia. Co ciekawe w swojej książce przedstawia dwa oblicza Zbigniewa Cybulskiego. Z jednej strony charyzmatycznego aktora i idola, z drugiej strony człowieka z nerwicą natręctw, kompleksami, problemami rodzinnymi i słabością do alkoholu. Podczas spotkania Dorota Karaś podzieliła się również licznymi ciekawostkami dotyczącymi popularnego aktora m.in. że drugą pasją Cybulskiego, zaraz po aktorstwie, była reżyseria, a wielkim marzeniem było wystąpienie we wspólnym filmie z Marleną Dietrich. Dorota Karaś pokazała Cybulskiego jako postać skomplikowaną i tragiczną.