Historia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Historia

Testament młodości

„Testament młodości” to mocny film o miłości, wojnie i wspomnieniach, zrealizowany na podstawie pamiętników z okresu I Wojny Światowej autorstwa Very Brittain, stanowiących swoiste świadectwo tamtych wydarzeń z kobiecego punktu widzenia.
 

Kresy

Album Kresy to wędrówka po wschodnich krainach II Rzeczypospolitej, które dziś znajdują się na terenach trzech sąsiednich państw: Litwy, Białorusi i Ukrainy. To zaproszenie do sentymentalnej podróży po Wileńszczyźnie, Nowogródczyźnie, Galicji Wschodniej, Podolu, Wołyniu i Bukowinie.

Tron we krwi

"Tron we krwi" Akira Kurosawa Przejmujący moralizatorski dramat o niszczycielskiej sile pożądania i destrukcyjnej potędze władzy. Filozoficzna interpretacja Szekspirowskiego ?Makbeta w wydaniu niezrównanego Akiry Kurosawy, błyskotliwa filmowa adaptacja, w której wybity reżyser po mistrzowsku oddaje ducha oryginału i dokonuje wnikliwej analizy ludzkiej natury. To absolutne arcydzieło plasujące się w czołówce kanonu światowej kinematografii.

Polski ruch oporu 1939-1947

David G. Williamson, autor "Zdradzonej Polski", dokonuje ponownej oceny działalności, roli i spuścizny polskiego ruchu oporu, prowadzącego walkę z nazistowskimi i radzieckimi siłami okupacyjnymi.

Potop

Ekranizacja drugiej części Trylogii Henryka Sienkiewicza, laureata Nagrody Nobla. Potop jest opowieścią o losach chorążego orszańskiego Andrzeja Kmicica i jego ukochanej, Oleńki Billewiczówny. Tłem historycznym akcji jest szwedzki najazd na Polskę w latach 1655–1660. 
 

Syberia. Historia i ludzie

Janet M. Hartley snuje fascynującą opowieść o losach Syberii, przywołując poruszające ludzkie historie. Opisuje pierwsze wyprawy kozackich awanturników na "Sybir" pod koniec XVI wieku, zsyłki więźniów na przymusową pracę w kopalniach Gułagu w czasach sowieckich oraz dzisiejszych jej mieszkańców - biednych Rosjan i ludzi szukających szczęścia na bogatej w ropę północy.

Historia Wenecji

Jak to się stało, że Wenecja jako jedyne włoskie miasto nigdy nie została zdobyta siłą? Co sprawiło, że to właśnie tam rozwinął się najważniejszy ośrodek handlowy Europy? Na jakich zasadach funkcjonowała ponad 1000-letnia Republika Wenecka? I, przede wszystkim, kto przy zdrowych zmysłach opuściłby stały ląd, by założyć miasto na podmokłym pustkowiu wystawionym na łaskę i niełaskę morza? Ci, którzy przed czymś uciekają…

Wojny Celtów i Germanów z Rzymianami

Na przełomie starożytności i nowych wieków największe zagrożenie dla Imperium rzymskiego stanowiły plemiona barbarzyńców napierających od północy i wschodu na granice cesarstwa.Były to plemiona celtyckie, od wieków zamieszkujące północną Europę, jak i plemiona germańskie, przemieszczające się od Wschodu pod naporem Hunów.

Strony